English version | Česká verze

Kurzy a lekce pro dospělé

Broadway Dance

Broadway Dance

začátečníci

Taneční styl, známý také jako Broadway style (v USA), popř. Theatre-jazz (ve Velké Británii) nebo Musical Dance. Můžeme jej charakterizovat jako jazzový tanec, adaptovaný pro potřeby divadla. Zatímco Jazz dance vstřebává neustále nové hudební a taneční styly a prvky včetně nejnovějších – Hip Hopu, Street Dance aj., Broadway Dance zůstává věrný svému původnímu stylu – jako muzikálovému tanci pro divadelní repertoár. Proto se také často stylově odkazuje na klasickou taneční techniku (typické pozice nohou a rukou). Nové prvky nejsou vyloučené, vždy je jejich použití ale diktováno aktuální potřebou představení. Typickým příkladem stylu Broadway Dance jsou třeba muzikály „Chicago“, „A Chorus Line“ nebo „All That Jazz“ Boba Fosse.

Hudebně styl čerpá z rozsáhlé muzikálové tvorby nebo z jazzu. Vždy záleží na potřebách repertoáru. Vyloučen proto není ani rock’n’roll, (muzikál „Pomáda“). Zásadním rozdílem oproti Jazz dance je schopnost hereckého projevu pro ztvárnění charakteru postavy nebo děje.

Výběr tanečních prvků ve výuce záleží vždy na lektorovi. Měl by ale zůstávat věrný klasické „old school“ s prvky, tančenými ‚dole‘, spíše, než novým prvkům, tančeným více ‚nahoře‘. Typická pro styl je při výuce i práce s rekvizitami – kloboukem, hůlkou, deštníkem. Někdy jsou rekvizity jen imaginární, naznačované pouze gesty.

Lekce procvičuje po základním zahřátí a strečinku technické prvky – držení těla, postavení a práci nohou a rukou, točení a skoky, s nimiž Broadway Dance pracuje podobně jako Jazz. Poté následuje výuka konkrétní choreografie s jejími typickými prvky.

Broadway Dance je dobrou volbou pro všechny, kdo mají rádi muzikálovou kulturu a divadlo obecně. Je dobrou průpravou i pro Jazz dance. Je možné jej tančit, i když byste se jinak báli postavit na jeviště, tedy jen pro své potěšení. Současně je ale i dobrým prostředkem při pohybové přípravě začínajících herců anebo zpěváků.

A nezapomeňte – život se zdá mnohem snesitelnější, bereme-li jej v muzikálovém duchu!

Lektoři