English version | Česká verze

Kurzy a lekce pro dospělé

Dancehall

Dancehall

začátečníci

Tanec vznikl na Jamaice z původní reggae hudby, která dostala využíváním tvrdších beatů, elektronických zvuků a rychlejšího rytmu novou podobu, které se začalo říkat právě Dancehall. Styl je velmi oblíben zejména ve Francii, USA a Británii. Je výrazově bližší spíše afro-hudbě a Hip Hopu než původnímu reggae, z něhož vzešel a ve svém projevu je i tanečnější. Texty dancehall hudby jsou mnohem kontroverznější, provokativnější a tvrdší, než texty reggae. Většinou se nezpívají, ale rapují – styl se nazývá „Raggamuffin“, je v rychlém tempu, místy až nesrozumitelný, používající různých forem slangu a argotu. To vše buď v angličtině nebo francouzštině. Nejznámějšími interprety jsou Beenie Man, Sean Paul a Movado. Zatímco Hip Hop je zvyklý permanentně spílat světu, texty Dancehallu jsou sexistické, někdy zaměřené proti gayům. Známě jsou velké Dancehall párty na Jamaice, nazývané „Passa-Passa“, kdy 2 až 3 dny tančí celá ulice, bez ohledu na zablokovaný provoz.

Tanečně styl čerpá z velké části z techniky izolovaných pohybů pánve a boků a technik nazývaných afroshake – je velmi sexy až sexistický. Proti Hip Hopu a stylům z něj vycházejícím, je práce s tělem tanečníka úplně jiná. Celý princip izolovaných pohybů je odlišný od toho, na co jsme běžně zvyklí. Dancehall velmi oblíbený u žen, ale tančí ho i muži, kteří si ho přizpůsobují do poněkud tvrdší podoby, odpovídající jejich naturelu. Pokud se tančí v páru, připomíná někdy až milostný akt, jeho sexualita je neskrývaná. Oblíbené mezi dívkami jsou i soutěže v sólovém Dancehallu – obdoba battlů, z nichž vychází vždy jedna vítězka.

Rozhodně se jedná o styl velmi atraktivní, který stojí za to vyzkoušet. Je plný dynamiky, vyzývavosti, ale zároveň dá zabrati vaší fyzičce. A pokud jej budete v klubech tančit, nikdo vás nepřehlédne.

Doporučené vybavení: sportovní oblečení a sálová obuv se světlou podrážkou.

Lektoři