English version | Česká verze

Lektoři

Kůrová Jana

Kůrová JanaPedagožka, baletní mistryně a choreografka

V letech 1977 až 1991 primabalerína baletního souboru Národního divadla v Praze.

V jejím repertoáru jsou zastoupena díla klasického baletu v originálních choreografických verzích i díla neoklasická a současná.

Roku 1980 absolvovala na Státní konzervatoři v Praze. Dále studovala na Akademické choreografické škole při Velkém divadle v Moskvě a navštěvovala baletní studio Davida Howarda v New Yorku.

V r. 1978 vystoupila pro španělskou královskou rodinu v „Gran Gala de las Estrellas de la Danza v Madridu. S velkým úspěchem vystoupila na Broadwayi v prestižním All Star Gala, r. 1979. Je vítězkou prestižních baletních soutěžích (Praha 1975, Lausanne 1976, Tokio 1978, Varna 1978). V r. 1979 zvítězila v USA International Ballet Competition v Jacksonu, Mississippi a ještě navíc společně s partnerem Lubomírem Kafkou získali ocenění Best Couple (Nejlepší pár).

Vystupovala s Kanadským národním baletem, přijala pozvání slavné primabaleríny Carly Fracciové a zúčastnila se jejího turné po Itálii. V letech 1982 a 1988 vystoupila na Světovém baletním festivalu v Tokiu a Ósace s dalšími hvězdami světového baletu.

V letech 1989-1990 hostovala v titulní roli baletu Giselle ve Státní opeře v Berlíně. Podnikla několikrát turné po Spojených státech amerických, celkem v 31 státech unie.

Natočila několik baletních filmů doma i v zahraničí.

V r. 1995 vstoupila do americké síně slávy "Hall of Fame" za vynikající výsledky na poli „Theatre Management a International Ballet Art“.

Od r. 1998 zasedá v porotách mezinárodních baletních soutěží (USA, Čína, Švýcarsko, Itálie, Lucembursko, Itálie, Bulharsko, Turecko). Působila jako profesorka na univerzitě v Soulu, Jižní Koreji – The Korean National University of Arts a vedla semináře na univerzitách v USA – Yale a dalších.

V r. 2008 nastudovala celovečerní balet Stvoření světa pro Národní divadlo moravskoslezské. V letech 2010 a 2011 se jako choreografka a režisérka spolupodílela na nastudování baletu Labutí jezero v rámci Prague Ballet Summer ve Státní opeře Praha.

Od r. 2014 pořádá každé léto workshop Summer Ballet Program a věnuje se individuálním lekcím při JK Master Ballet School, ve kterých vede studenty odborných uměleckých škol. Každý měsíc pořádá Ballet Masterclasses with Jana Kurova. Připravuje studenty na prestižní mezinárodní baletní soutěže, na kterých pravidelně získávají ocenění – Grand prix, první, druhou a třetí cenu.

V r. 2024 obdržela speciální uznání za svoji pedagogickou činnost – Certificate of Excellence od European Ballet Grand Prix.